Norwegia może pochwalić się największymi zasobami dorsza na świecie. W roku 2013 zapowiadają się rekordowe połowy  tej ryby na Morzu Barentsa, do czego przyczyniło się przede wszystkim zastosowanie praktyki zrównoważonego rybołówstwa.

Na mocy dwustronnej umowy w sprawie łowisk na rok 2013 podpisanej w październiku ubiegłego roku w Trondheim, Rosja i Norwegia zgodziły się na odłów w 2013 roku najwyższej w historii kwoty dorsza. Została ona ustalona na poziomie 1 miliona ton dla Morza Barentsa, czyli o 33% więcej niż rok wcześniej.

Według norweskiego Ministerstwa ds. Rybołówstwa i Spraw Morskich, obecna biomasa ryb dennych odnotowana na Morzu Barentsa jest największa na przestrzeni ostatnich 50 lat.

Jednak sytuacja nie zawsze była tak dobra, jak zaznacza Ove Johansen, analityk rynkowy Rady ds. Owoców Morza:

„Przez lata mówiono Europejczykom, żeby nie jedli dorsza, bo ilość tej ryby w wodach unijnych nieustannie się zmniejsza“, mówi Johansen. „W Kanadzie, gdzie kiedyś populacja dorsza była bardzo wysoka, obecnie został ułamek tego, co było dawniej. Tymczasem dziś ilość tej ryby na Morzu Barentsa jest większa niż przed drugą wojną światową. To ewidentnie efekt wysiłków związanych z odpowiednim zarządzaniem zasobami dorsza”, podkreśla ekspert.

Zrównoważone rybołówstwo

Powrót dorsza w wodach norweskich jest owocem utrzymywania stabilnej populacji, poprzez kwoty ustalone przez Norwesko-Rosyjską Komisję ds. Połowów.

Porozumienie między Norwegią a Rosją w sprawie wspólnego zarządzania znaczną częścią zasobów dorsza w rejonie północno-wschodniej Arktyki, jest uznawane za najważniejszą z tego typu umów, jakie kraj podpisał ze swoimi sąsiadami, w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat.

„Rosja i Norwegia musiały podjąć ogromny wysiłek, aby ostrożnie zwiększyć zasoby dorsza i uodpornić je na zmiany temperatury oraz nielegalne, niezgłaszane i nieregulowane połowy i inne czynniki“, powiedziała Lisbeth Berg-Hansen, norweska minister ds. rybołówstwa i spraw morskich, w przemówieniu podczas seminarium poświęconemu zrównoważonemu rozwojowi, w Sao Paulo w Brazylii w listopadzie 2012 r.

„Kwoty połowu dorsza na Morzu Barentsa uzgodnione obecnie między Norwegią i Rosją są najwyższe w historii – milion ton, z pozytywną perspektywą na utrzymanie tej sytuacji przez wiele lat“.

Tegoroczna umowa oznacza, że norwescy rybacy będą mogli złowić więcej dorszy niż w 2012 roku, co przyczyni się do zwiększenia liczby miejsc pracy i wzrostu gospodarczego w nadmorskich regionach Norwegii.

Kwota połowu oparta jest na ekspertyzach naukowych uzyskanych od Międzynarodowej Rady Badań Morza. Została podzielona w proporcji 40:40 procent między Norwegię i Rosję, natomiast pozostałe 20% przypada Islandii, Grenlandii i Wyspom Owczym oraz Unii Europejskiej.

Norweski dorsz jest certyfikowany jako ryba pozyskana w zrównoważony sposób według standardów Rady Zarządzania Zasobami Morskimi (MSC), przy czym wszystkie największe norweskie łowiska zostały przez MSC zatwierdzone. Standardy te obejmują wiele elementów, począwszy od rozmiarów sieci rybackich a skończywszy na metodach połowu.

Autor oryginału: Valeria Criscione

Źródło: SPCC/ www.nortrade.com

Zdjęcia: CH/Visitnorway.com