Dania już drugi rok z rzędu jest najlepszym krajem Unii Europejskiej pod względem korzystania z cyfrowych technologii – wynika z opublikowanego właśnie najnowszego raportu na temat wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Komisji Europejskiej (Digital Economy and Society Index – DESI). Indeks ten pokazuje, że od ogłoszenia przez Komisję w ubiegłym roku strategii jednolitego rynku cyfrowego państwa UE poczyniły w postępy w takich dziedzinach jak łączność, umiejętności cyfrowe i usługi publiczne.


Od ubiegłego roku, kiedy to Komisja Europejska rozpoczęła realizację strategii jednolitego rynku cyfrowego, państwa UE poczyniły postępy w różnych dziedzinach – od łączności i umiejętności cyfrowych po usługi publiczne. Opublikowane dane pokazują pewną poprawę sytuacji, ale i spowolnienie tempa postępów. Wskazują konieczność działania zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym, aby usunąć przeszkody, które uniemożliwiają państwom członkowskim UE pełne wykorzystanie możliwości epoki cyfrowej.


Indeks prezentuje informacje odnoszące się do poszczególnych krajów unijnych i dotyczące łączności (powszechności, szybkości i przystępności cenowej sieci szerokopasmowych), umiejętności korzystania z Internetu, stopnia wykorzystania jego możliwości (w zakresie np. czerpania wiadomości lub dokonywania zakupów) oraz stopnia zaawansowania kluczowych technologii cyfrowych (faktur elektronicznych, e-handlu czy usług w tzw. „chmurze”) i cyfrowych usług publicznych, takich jak e-administracja i e-zdrowie – podaje raport KE.


Najwyższe wskaźniki zaawansowania cyfrowych technologii notuje Dania (0,68 w skali od 0 do 1), Holandia (0,673) oraz Szwecja (0,672). Finlandia, ze wskaźnikiem na poziomie 0,669 zajmuje czwartą pozycję.


Wskaźnik dla Polski osiągnął wartość 0,43, co oznacza pozycję 22. rankingu i jednocześnie siódmą od końca listy (przed Cyprem, Węgrami, Włochami, Grecją, Bułgarią – i wreszcie – ostatnią na liście Rumunią). 


Średnia wartość wskaźnika dla całej Unii to 0,52.


Digital Economy and Society Index – pierwsza „dziesiątka” krajów UE (wraz z wartością wskaźnika DESI):

1.  Dania (0,68)
2.  Holandia (0,673)
3.  Szwecja (0,672)
4. Finlandia (0,669)
5. Belgia (0,63)
6. Wielka Brytania (0,61)
7. Estonia (0,59)
8. Irlandia (0,59)
9. Niemcy (0,57)
10. Luksemburg (0,57)


Raport wykazał między innymi, że 88 procent duńskich internautów wykorzystuje internet do spraw związanych z bankowością on-line, a 82 procent dokonuje zakupów w sieci.