– PAŁAC W SANNIKACH JUŻ OTWARTY I ZAPRASZA

temat    Otwarcie Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach

miejsce        Zespół Pałacowo-Parkowy w Sannikach

czas             20 września 2014 r. (sobota)

uczestnicy        Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego
Mariusz Frankowski, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie
            Gabriel Wieczorek, wójt gminy Sanniki
            Monika Patrowicz, dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego
im. Fryderyka Chopina w Sannikach

Samorząd województwa odzyskał dla mieszkańców Mazowsza kolejny zabytek i stworzył w nim tętniącą życiem instytucję kultury. Wspaniały przykład stylu klasycystycznego w architekturze, malowniczy park i wątek historyczny z Chopinem w roli głównej. Do tego warte ponad 20 mln zł trzyletnie prace rewitalizacyjne – to niewątpliwie główne składniki sukcesu Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sannikach. Już jutro nie tylko wielbiciele Chopina będą mogli podziwiać efekty prac w odnowionym pałacu i parku, ale też wziąć udział w wielu wydarzeniach zaplanowanych z okazji otwarcia obiektu. W uroczystości weźmie udział marszałek Adam Struzik.

Prawie dwa wieki temu w Sannikach przebywał jeden z najważniejszych polskich i światowych kompozytorów – Fryderyk Chopin. To tu w trakcie dwumiesięcznego pobytu ukończył dwa spośród wielu swoich muzycznych dzieł – Rondo C-dur i Trio g-moll. Dziś w pałacu Sannikach mieści się Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina ¬– samorządowa instytucja kultury, która swoją działalnością nawiązuje do tego wydarzenia z historii pałacu. Stąd najważniejszymi organizowanymi przez centrum wydarzeniami są koncerty chopinowskie.     

W latach 2011-13 pochodzący z XVIII w. pałac przechodził generalny remont. W ramach unijnego projektu o wartości 20 mln zł, z czego wsparcie ze strony samorządu województwa mazowieckiego wynosiło 3,7 mln zł, przeprowadzono szereg prac remontowych. Do najważniejszych należało wykonanie nowych stropów i posadzek, wzmocnienie murów pałacu, a także wymiana drewnianego dachu, okien i drzwi. W trakcie remontu w ośmiu pałacowych pomieszczeniach odkryto pochodzące z XVIII i XIX w. oryginalne polichromie. Wnętrza pałacu zostały zmodernizowane pod nadzorem konserwatora zabytków.  Wyposażone zostały tak, aby oddawać charakter i atmosferę najświetniejszych czasów pałacu. Nowo zaaranżowane pomieszczenia pełnią dziś funkcje koncertowo-muzyczne, wystawiennicze i edukacyjne.

Dzięki unijnym środkom również otaczający pałac ponad 10-hektarowy park został kompleksowo odnowiony. Zwiedzający pałac mogą wybrać się na spacer nowo wytyczonymi alejkami wśród świeżo nasadzonych drzew i krzew, a także podziwiać kwiatowe klomby, które swoim wyglądem mają przypominać te sprzed ponad dwóch wieków. Spacerujący, nowymi parkowymi ścieżkami i drogami mogą również dotrzeć do parkowych stawów, których linie brzegowe zostały przebudowane. Ponadto na terenie parku powstały dwa boiska do tenisa, a także utwardzony teren z przeznaczeniem na letnią scenę. W miejscu dawnej werandy postawiono oranżerię. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu odkryto szczątki fontanny z początku XX w., którą w tym roku dzięki wsparciu drugiego projektu unijnego prowadzonego w Sannikach, po kilkudziesięciu latach przerwy ponownie uruchomiono. Kilka tygodni temu odsłonięto rzeźbę z brązu przedstawiającą Fryderyka Chopina i guwernantkę państwa Pruszaków przy fortepianie.
Ostatnim nowym obiektem na terenie parku jest ogólnodostępna altana grillowa, która stoi w okolicy stawów. Poza nią zlokalizowano tam również muszlę koncertową i minikompleks boisk sportowych. Przy muszli koncertowej. Z myślą o najmłodszych wykonano plac zabaw.

Otwarciu będzie towarzyszył szereg wydarzeń artystycznych. O godz. 20.00 będzie można podziwiać multimedialny spektakl światła i dźwięku „Chopin światłem malowany”. Na elewacji pałacu będzie wyświetlany niezwykły pokaz prezentujący historię Sannik ze szczególnym uwzględnieniem okresu po powstaniu budowli oraz czasu pobytu Fryderyka Chopina w pałacu. Uzupełnieniem pokazu będzie występ aktorów płockiego Teatru Dramatycznego oraz Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Sanniki”. Tuż po godz. 21 nie lada gratka dla wielbicieli folkloru – występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Finałowym wydarzeniem wieczoru będzie koncert Stanisława Soyki z zespołem.

Tuż po zakończeniu spektaklu „Chopin światłem malowany”  będzie można jeszcze zwiedzać sannicki pałac a w nim m.in. oryginalne polichromie z XVIII i XIX w. i fortepian, na którym według przekazów ustnych i pisemnych rodziny Pruszaków, grywał sam Fryderyk Chopin. Dla zwiedzających przygotowano również wystawę „Byłem wówczas w Sannikach u Pruszaków. Sanniki, Pruszakowie, Chopin”. W sali koncertowej będzie ponadto wyświetlany film „Sanniki wczoraj i dziś”. Pałac będzie można zwiedzać do 22.15.

Pałac w Sannikach z otaczającym go ponad 10h parkiem należy dziś do najbardziej urokliwych miejsc na Mazowszu.  Warto wybrać się tam, aby móc obcować jednocześnie ze wspaniałą architekturą, chopinowską historią i muzyką, a także malowniczą przyrodą.

Park i jego atrakcje można zwiedzać codziennie i to za darmo. W sezonie letnim (od 1 kwietnia do 30 września w godz. 8.00-21.00) a sezonie zimowym (od 1 października do 31 marca w godz. 8.00-17.00).
Wstęp do pałacu jest płatny. Budynek można zwiedzać od wtorku do piątku w godz. 8.00-15.00 oraz w sobotę i niedzielę w godz. 8.00-16.00 – bilet normalny 10 zł na salę koncertową i 5 zł na salę lustrzaną, a ulgowy już za 3 zł. Budynek można również zwiedzać z przewodnikiem – nie wpływa to na wzrost ceny biletu.

„Rewaloryzacja Zespołu Pałacowo – Parkowego im. Fryderyka Chopina” (2011-2014)
Beneficjent: Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
Wartość projektu: 20 792 397,99 zł
EFRR- 16 512 375,95 zł
SWM – 3 696 971,83 zł
Gmina Sanniki – 583 050,21 zł

„Zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu Mazowsza poprzez stworzenie kompleksowej i komplementarnej oferty turystycznej Zespołu Pałacowo – Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach”(realizacja do końca 2014 r.
Beneficjent: Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
Wartość projektu: 622 594,28 zł
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 463 195,71 zł

Serdecznie zapraszamy,