W dniach 10-14 września 2014 r. jesienna sesja walnego zebrania członków –  lekarzy oraz osób zainteresowanych i sympatyków Stowarzyszenia Europejskich Uzdrowisk Radonowych odbędzie się w Uzdrowisku Świeradów-Czerniawa. W tegorocznej sesji udział wezmą przedstawiciele wiodących uzdrowisk radonowych z Niemiec, Austrii oraz z Polski z Uzdrowiska Lądek – Długopole oraz, przedstawiciele gospodarza – Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa.

Tradycją Stowarzyszenia Europejskich Uzdrowisk Radonowych jest organizacja jesiennych sesji co roku w innym kurorcie partnerskim. W tym roku to świeradowski zdrój ma zaszczyt gościć znakomite osobistości świata geologii, radiologii, balneologii oraz medycyny fizykalnej, jak również lekarzy orzeczników, lekarzy pierwszego kontaktu oraz przedstawicieli uzdrowisk członkowskich. Ponadto, rangę tej sesji, podkreśla fakt, że pod koniec sierpnia uzdrowiska radonowe – Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa – Grupa PGU oraz Uzdrowisko Lądek –Długopole, zintensyfikowały działania na rzecz wykorzystania wyjątkowego potencjału leczniczego i rehabilitacyjnego zasobów wód radonowych, którymi dysponują. Spójny obszar zainteresowania realizowany jest w ramach inicjatywy Klaster Uzdrowisk Radonowych, która jest działaniem zapisanym w Strategii Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 oraz wyrazem Stanowiska Negocjacyjnego Samorządu Województwa Dolnośląskiego w obszarze VIII „Rewitalizacja”.    
– Współpraca uzdrowisk radonowych to szansa na wykorzystanie wyjątkowego potencjału leczniczego i rehabilitacyjnego jakim dysponujemy. Podjęcie współpracy oraz zintensyfikowanie działań Klastra Uzdrowisk Radonowych stworzy jedyny tego typu zespół leczniczy w Polsce oraz silną konkurencję dla ośrodków lecznictwa radonowego w Europie. Klaster jest także impulsem stymulującym rozwój lokalnej infrastruktury i atrakcyjności regionu – mówi Wojciech Krasoń, Prezes Zarządu Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa – Grupa PGU.
Dlatego też w czasie obrad, oprócz tematów naukowych i organizacyjnych, będzie czas na rozmowy na temat możliwości rozwojowych uzdrowisk w kontekście przeobrażeń demograficznych europejskich społeczeństw oraz trendów sprzyjających wykorzystywaniu naturalnych środków w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń cywilizacyjnych.
 – Jesienna sesja, którą ma zaszczyt gościć Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa, będzie doskonałą platformą dialogu, wymiany doświadczeń, przemyśleń oraz nowych idei pod kątem wspólnych działań pomiędzy europejskimi uzdrowiskami. Jednocześnie ukonstytuowanie inicjatywy klastrowej, stanie się początkiem wszechstronnej współpracy polskich uzdrowisk radonowych. To również wielka promocja dla uzdrowiska Świeradów-Czerniawa oraz Lądka-Długopole, które jako jedyne w kraju i jedne z największych radonowych ośrodków europejskich, zyskają jeszcze większą możliwość rozwoju w oparciu o swoje naturalne bogactwo, jakim jest radon – mówi Zbigniew Piotrowicz, Prezes Zarządu Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A.
W programie spotkania organizatorzy zaplanowali m. in. takie zagadnienia, jak ewaluacja danych w ramach studium IMuRa, które ma na celu zbadanie zależności zabiegów radonowych i stanów bólowych, oraz propozycja dodatkowych badań pacjentów z Morbus-Bechterew – zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Ponadto przedstawione zostaną strategie marketingowe, programy badawcze oraz raport z działalności Stowarzyszenia, jako Sekcji Radonowej przy Europejskim Stowarzyszeniu Uzdrowisk z siedzibą w Brukseli.

 

***

Polska Grupa Uzdrowisk (PGU), została powołana do życia w 2011 r. Obecnie jest największą, bo składająca się z sześciu kurortów, siecią uzdrowisk w całej Polsce, w składzie: Uzdrowiska Kłodzkie, a wraz z nim Uzdrowiska: Polanica, Duszniki i Kudowa, a także  Uzdrowisko Cieplice, Uzdrowisko Połczyn oraz Uzdrowisko Świeradów – Czerniawa. Kurorty te posiadają najszerszą ofertą lecznictwa i turystyki uzdrowiskowej, w oparciu o unikatowe na skalę kraju i Europy surowce lecznicze, takie jak wody mineralne, borowina, świerk, czy solanka. To jedne z najlepiej rozpoznawalnych polskich zdrojów, które mogą się pochwalić nie tylko całoroczną ofertą i wysoką jakością usług leczniczych i rehabilitacyjnych, ale także wielowiekową tradycją w lecznictwie uzdrowiskowym.
Polska Grupa Uzdrowisk to dzisiaj nie tylko tradycyjne lecznictwo i rehabilitacja oparta o naturalne produkty lecznicze i wyjątkowe warunki klimatyczne, ale także najwyższej jakości usługi rekreacyjne, regeneracyjne oraz kosmetyczne. Poprzez szeroką i różnorodną ofertę pobytów leczniczych, wypoczynkowych oraz SPA&wellness, PGU kreuje modę na wyjazdy do uzdrowisk, dzięki którym każdy z gości ma szansę na odpoczynek pod fachowym okiem lekarzy i specjalistów rehabilitacji. Ponadto, o komplementarności usług świadczy dostępność naturalnych produktów kosmetycznych oraz szerokiej gamy wód mineralnych, sygnowanych marką Staropolanka i Wielka Pieniawa, które są atutem każdego kurortu PGU.